Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

Nasz dom... nasz azyl...

offlinez113-szczecin blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: Z113
254764 odwiedzin | wpisów: 327, komentarzy: 1998, obserwuje: 278

Ucieczka przed podatkiem od sprzedaży mieszkania

autor: z113-szczecin blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »


Jak w tytule... musimy nazbierać jak najwięcej faktur za materiały i robocizny aby nie zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat.

Może posiada ktoś szczegółowy wykaz jakie materiały można odliczyć.

 

Tak ogólnikowo to wiem, że tapety, farby, instalacje, zlewy , kabiny, kafle.... ale czy w to wchodzi też np. folia malarska, taśma, wałki, pędzle...

 

Będę wdzięczna za odpowiedzi bądź linki do takich wykazów.

 


Komentarze (13)
autor:martaiuki  dodano: 2015-03-17 | 19:11:57
mam dokładnie ten sam problem i nie powiem ci nic pocieszającego: takiego wykazu nie ma. Mało tego- wszystko zależy od interpretacji danego urzędu skarbowego...jeden ci zaliczy np. kominek...inny już nie.
Tyle się dowiedziałam..dzwoniłam już do klilku urzędów skarobowych, izb podatkowych i zero konkretów.
W skócie liczy się to co jest na stałe związane z domem..podłogi, tynki farby.
Meble w zabudowie nie, kostka nie, ogrodzenie nie.....więcej jest NIE niż tak. Masakra
autor:martaiuki  dodano: 2015-03-17 | 19:13:08
sprzęt taki jak wałki itp. itd. nie, bo tych rzeczy można uzyć wielokrotnie, nie tylko do wykończenia aktualnego domu! - taką odp dostałam na infolinii.
autor:wieslaw_sz_  dodano: 2015-03-17 | 20:29:37
Ponoć też można spłacić kredyt
autor:z255a_nieaktywny  dodano: 2015-03-17 | 22:38:05
Kredytu niestety nie wlicza się. My mieliśmy mieszkanie z kredytem, sprzedaliśmy mieszkanie i kredyt się nie wlicza, co jest dziwne, bo przecież nie wzbogaciłam się, tylko oddałam do banku, ale wlicza się zakup działki o ile nastąpił po sprzedaży mieszkania. Niestety kiepsko informują w urzędach i my też do końca nie wiemy co się wlicza, co nie, zbieramy wszystkie faktury. Wałki pędzle itp. nie wliczają się. Najgorsze jest to, że np. kupiliśmy mieszkanie za 150 tys., sprzedaliśmy za 180 tys. i podatek musimy płacić od 30 tys., czyli od tej kwoty, o którą się "wzbogaciliśmy", ale jak mówię, że nie płacę i wydatkuję na cele mieszkaniowe, to muszę mieć z faktur już 180 tys., a nie te 30 tys., wszystko to jest chore. Macie 2 lata na uzbieranie tych faktur, jak się nie uda, to ewentualnie bedzie trzeba płacić podatek + odsetki za zwłokę :) pocieszające :)
autor:katarzyna1  dodano: 2015-03-17 | 23:01:20
Odliczasz wszystko co jest ściśle związane z budową, remontem, wykończeniami. Musisz okazać, że jesteś właścicielem domu. Rozliczasz faktury, rachunki na 8%,23%, za robociznę. Możesz rozliczyć wszystko oprócz rzeczy, które nie są trwale z budynkiem związane jak np. ogrodzenie. Pamiętaj, że masz dwa lata na to. I powiem Ci że ja jak rozliczałam to dałam faktur o 5 tys więcej tak żeby mieli zapas w razie jakby coś cofnęli. I było ok. W razie wątpliwości możesz złożyć wniosek o ordynację podatkową. Kosztuje to 40 zł i czekasz na nią 3 miesiące, ale odpowiedź leci od razu do naczelnika US i będziesz miało białe na czarnym, co możesz a czego nie możesz i nikt Ci tego nie będzie mógł podważyć. To takie fajnie zabezpieczenie dla podatnika :) jakbyście potrzebowali bliżysz info to piszcie - pomogę, bo mam to za sobą...
Odpowiedź do katarzyna1
autor:martaiuki  dodano: 2015-03-21 | 14:23:27
a rachunki za prąd budowlany się licza??:-D
autor:katarzyna1  dodano: 2015-03-17 | 23:04:17
Apropo's powyższych wpisów to zanim wystąpiłam o ordynację to dzwoniłam kilkanaście razy na infolinię, łaziłam od okienka do okienka w US i za każdym razem słyszałam co innego. Dlatego ordynacja uratowała mnie od zawału :)
autor:martaiuki  dodano: 2015-03-21 | 14:29:28
i skoro się znasz i masz to za sobą mam jeszcze jedno pytanie:
deklaracje musze złożyc do końca kwietnia, i mam 2 lata od momentu sprzedaży na zbieranie f-r. Ale ja już dzisiaj wiem,że całej kwoty ze sprzedaży mieszkania nie wydam. Czy mogę np. zapłacić już teraz część podatku, a na reszte zbierać f-ry? Bo nie chce płacić odsetek karnych (16%).
I jeszcze jedno: czy można odebrać dom do użytkowania i zbierać dalej f-ry?czy jak dom jest odebrany to już koniec. Panio w moim urzędznie nie udzieliła mi jednoznacznej odpowiedzi...stwierdziła,że może być problem z zatwierdzeniem faktur uzbieranych "po" odbiorze domu.

Ja mam mętlik w głowie i jestem strasznie zła na to wszystko. Kupiałam nowe mieszkanie, za 160 tys. Musiałam je ubeblowac,wyposażyc. Sprzedałam i musze zapłacić podatek od zysku, którego tak na prawe nie ma. Niestety nie mam f-r na urządzanie mieszkania- wiadomo jak to jest:-D
Odpowiedź do martaiuki
autor:katarzyna1  dodano: 2015-11-28 | 11:02:38
Kurcze dopieri teraz to przeczytałam :( mogę Ci jeszcze jakoś pomóc czy ogarneliście temat?
autor:beatka19734  dodano: 2015-04-29 | 08:44:18
nawet nie widziałam, że są jakieś granice, wydawało mi się, że jak się wydaje na tzw "cele mieszkaniowe" to można wszystko odliczyć... my słaciliśmy część kredytu,,, ale mieszkanie mieliśmy więcej niż 5 lat, specjalnie trochę poczekaliśmy, ze sprzedażą :)))
Tytuł: mieszkanie
autor:domimika  dodano: 2015-05-26 | 17:31:24
Witaj
Ja też planuję sprzedaż mieszkania i nie wiem co robić ??
5 lat mija w sierpniu tego roku ale wg prawa to musi upłynąć cały rok kalendarzowy. Czyli dopiero w styczniu 2016 roku mogę je sprzedać by nie zapłacić podatku.
Ale co dalej ?? czy jeśli je sprzedam w 2016 roku czy muszę zbierać wszystkie rachunki i się rozliczyć z U.S czy też nie ??
Pozdrawiam
Tytuł: Okna dachowe
autor:lila45  dodano: 2015-09-20 | 21:23:45
Witaj,
proszę o informację ile macie okien dachowych. My zastanawiamy się ile okien dachowych wstawić. Czy Twoja ilość okien dachowych jest wystarczająca tz. czy jest widno?autor:ewelaidariusz  dodano: 2015-11-28 | 10:54:29
I jest jeszcze taki "myk", że jeżeli się sprzeda mieszkanie taniej niż się kupi bo czasami się tak zdarza niestety to jest to strata i nie musicie się z niczego rozliczać:)
Tagi (1)